Ako začať a starať o zbierku

Čo všetko môžete zbierať?

Naša široká ponuka by mala uspokojiť všetky vaše zberateľské chúťky. Ponúkame napríklad kalendáre, tričká a ďalšie oblečenie, ktorými si môžete vyzdobiť izbu (alebo sami seba) v duchu vašej obľúbenej série.

Pre naozajstných zberateľov ale ponúkame aj ďalší široký výber merchandise ku konkrétnym značkám a hlavne v poslednej dobe nesmierne populárne akčné figúrky.

 

Anatómie akčné figúrky >>

 

Ako začať zbierku a starať sa o ňu

Ak chcete začať zbierku, je potrebné si ujasniť, čo presne chcete zbierať. Môžete sa zamerať na jednu jedinú značku (napríklad Star Wars alebo Star Trek) a snažiť sa získať všetky možné veci týkajúce sa práve jej. Vankúš s Darth Vaderom? Replika Lukeovho svetelného meča? Žiadny problém.

Ak sa vám v priebehu rokov podarí nazbierať dostatočný počet vecí, nakoniec zistíte, že ste transformovali svoju izbu vo svätostánok daného filmu. Čo je len a len dobre, a ak sa takúto zbierku rozhodnete predať, bude mať obrovskú hodnotu. Roky zbierania sa niekde prejaviť musia.

Veľa ľudí však nechce svoj život venovať len jedinej značke. To samozrejme chápeme a našou širokou ponukou podporujeme. Kde ale nájsť tú správnu mieru, aby ste nakoniec nezistili, že vaša zbierka obsahuje jeden, poväčšinou práve ten najlacnejší a nie úplne kvalitný, kúsok každej mysliteľnej značky? V prvom rade je dobré sa obmedziť buď na niekoľko značiek, alebo na naozaj kvalitne spracované, pekne maľované a niečím špeciálne figúrky / zberateľské predmety vašich obľúbených filmov.

V druhom rade si musíte ujasniť, ako svoje figúrky uskladníte a hlavne vystavíte: ich správna prezentácia je polovica úspechu. Ak si nekladiete vysoké ciele a nemusíte si na figúrky hneď vyhradiť samostatnú miestnosť, postačia vám dve pekné knižnice, do ktorých budete vašu rastúcu zbierku postupne ukladať - pokiaľ ide teda len o akčné figúrky.

Akonáhle sa rozhodnete zbierať aj busty, plagáty, tričká, bielizeň a pod, odporúčame vyhradiť si v izbe konkrétne oddiely pre konkrétne značky. V jednom rohu tak môže stáť knihovnička plná figúrok Predátora a ovešaná plagátmi neviditeľného lovca, aby sa na vás z druhého rohu uškŕňal Alien v životnej veľkosti.

Ak svoj koníček takto začleníte do svojho života, garantujem vám, že sa budete s radosťou vracať k oprašovaniu figúrok a všetko bude pôsobiť naozaj esteticky, takže si vás nikto netrúfne označiť za blázna (ak nebudete pod Predátorovým oltárom rituálne zapaľovať sviečky).

Ako na zbieraní akčných figúrok zarobiť

Máte ujasnené, čo budete zbierať? Fajn, vyzerá to, že sa môžete vrhnúť na nakupovanie. Lenže nie ste len fanúšik a chcete mať vo svojej zbierke aj spoľahlivo uloženú vyššiu finančnú čiastku? Tak čítajte ďalej. Už v predchádzajúcej časti som zdôraznil, že starostlivé vyberanie/zameranie zbierky robí divy - kompletné zbierky danej značky figúrok alebo predmetov točiacich sa okolo určitého diela možno predať za astronomické sumy a ich hodnota v čase skôr stúpa.

Ďalším podstatným faktorom je trendlegendy žánru strácajú hodnotu len veľmi pomaly, ale napríklad figúrky Harryho Pottera predviedli po uvedení prvého filmového dielu poriadny kolotoč: z nepredávanej značky sa cez noc stal hit a aj nekvalitné figúrky sa predávali za šialene vysoké sumy. Záujem o Harryho však postupom času zľahka opadol, rovnako ako sa aj ustálila cena jeho figúrok.

Treťou podstatnou veličinou je limitovanosť alebo unikátnosť danej figúrky. Zlá séria je pojem aj pre zberateľov známok, v prostredí zberateľských predmetov sa ale často stretávame s úmyselnou limitovanosťou ponuky. Často si tak môžete kúpiť ručne vyrobené, očíslované a niečím špeciálne figúrky alebo iné predmety, ktoré budú hodnotu strácať len veľmi pomaly. Príkladom nech je nami ponúkaná puška z Votrelcov.PODPORTE NÁS!