Filmový žáner

3D filmy, efektné trikové scény a stamiliónové rozpočty. K moderným výkrikom technológie, ktoré predstavil v plnej paráde treba Avatar , však viedla veľmi dlhá cesta. Zaujíma vás, čím všetkým si museli filmy prejsť, než sa predstavili v plnej paráde a odtrhli si svoj nezastupiteľný podiel na Slnku? Čo všetko museli ľudia vymyslieť, ako sa mohol natočiť Terminátor , alebo predávať figúrky zo Star Wars ? Potom čítajte ďalej.

Pred filmom sa o potechu divákova oka starala väčšinou divadla a prvým dôležitým vynálezom bola samozrejme kamera. Tú, vrátane prvého projektoru, spoločne vynašli Thomas Alva Edison a jeho asistent William Dickson - stalo sa tak v roku 1891. Ako prvý komerčný snímka je potom vedená série krátkych filmov, z ktorých sa pozostávalo premietanie v Parížskom Grand Café 28. decembra 1895, ktoré usporiadali Louis Jean a Auguste Lumiere. Ako ďalší významný film sa uvádza aj prvé sci-fi "Cesta na mesiac" od Georgesa Mélièse, ktorý vo svojej dobe malo úctyhodnú dĺžku 12 minút. Všetky filmy boli zatiaľ logicky nemé.

Hoci sa najskôr zdalo, že svetové veľmoci vo filme sa stane Francúzsko, nebolo tomu tak. V Amerike sa po dlhých právnych ťahaniciach o patenty prebudili filmári k životu av legendárnym Hollywoodu sa už v roku 1914 točilo 50% svetovej filmovej produkcie. Veľmi populárne boli komédie (najmä tie so slávnym Charlie Chaplinom), ale tou dobou už vznikali aj prvé westerny, gangsterky (ktorým lesk vrátil až oveľa neskôr natočený The Godfather ) a celkovo akčné filmy.

V roku 1926 sa do modernej kinematografie dostal aj zvuk (čo ťažko niesla veľa vynikajúcich hercov nemé éry, ktorí si na nové podmienky nemohli zvyknúť) a farba sa prvýkrát masovo presadila až na konci roka 1935 (hoci prvý krátky farebný film uzrel svetlo sveta už v roku 1909). Animované filmy a kratšie produkcie začali naberať vážnosť zase až s tvorbou Walta Disneyho, ktorý v roku 1928 stvoril Mickey Mouse. Film tak, ako ho poznáme, mohol začať svoju existenciu.

História jednotlivých filmových žánrov:

Akčné a dobrodružné filmy >>

Hororové filmy >>

Fantasy filmy >>

Sci-fi filmy >>PODPORTE NÁS!